Kdo je Online
Máme hostů: 19 připojenoodkazy
Informace |
Rozšíření:
Areál rozšíření Kinixys erosa je obrovský, žije na západě a středu Afriky, od Gambie na západě, přes Guineu, Pobřeží slonoviny , Ghanu, Nigérii , Kamerun až po Ugandu na východě.
Popis:
Jedná se o největší zástupce rodu Kinixys, kdy průměrná délka dosahuje 30 – 35 cm u samců a 23 – 27 cm u samic, samec je vždy mnohem větší a největší nalezený jedinec měřil 40 cm, samice měří maximálně okolo 28 cm.
Jako všechny druhy rodu Kinixys má pohyblivý kloub na karapaxu, který jim umožňuje uzavřít zadní část karapaxu a ukrýt zadní nohy. Tato morfologická zvláštnost se objevuje teprve u dorůstajících zvířat. Jednotlivě se objevují exempláře, kterým tento kloub chybí.
Podlouhlý karapax je slabě vyklenutý a zpravidla tmavohnědě zbarvený. Štítky karapaxu jsou tmavě rámované a často mají tmavý, skoro černý střed. Příležitostně se vyskytuje také světlý pruh na bočních štítcích. Přední a zadní okrajové štítky jsou silně zubaté, hrdelní a krční štítky jsou slabě prodlouženy. Plastron je tmavohnědý, částečně světle skvrnitý. Čelní štítky hnědé hlavy jsou často jasně žluté. Nohy a ocas jsou jednobarevně hnědé. Samce lze kromě velikosti, kdy je stejně starý jedinec až o třetinu větší než samice, rozeznat podle konkávního plastronu, delšího a silnějšího ocasu a silně prodloužených hrdelních štítků.
Způsob života:
Kinixys erosa obývá vlhké, bažinaté, stále zelené lesy východní Afriky. Zvláštností je , že se často vyskytuje nejen u řek, ale i v nich. Není žádným elegantním plavcem, ale pro potravu se potopí dokonce až na dno mělkých řek a u břehů, kde není taková hloubka.
Je všežravcem, žere nejrůznější byliny, zeleninu a ovoce, ale také mršiny, hmyz a další malé živočichy.
Samice klade 1 – 5 vajec ve snůšce, zpravidla 3 – 4. Snůšku většinou zahrabe pod listí, nebo do mělkého důlku. Vejce jsou kulatá a celkem velká, měří 35 x 45 mm a váží 17 – 28 g. Délka inkubace je hodně rozdílná a kolísá mezi 110 – 300 dnů, podle podmínek, kde se snůška nachází. Mláďata jsou obvykle jednobarevně hnědá, měří 40 mm a váží 30 g.
Ohrožení:
Je ohrožena ničením jejich habitatu, především kácením tropického deštného pralesa a dále je ve velkém sbírána jako potrava domorodců.
Jelikož žije na velmi rozsáhlém areálu, moc se o jejím ohrožení neví, ale stavy nejspíš stále klesají a v některých oblastech může být silně ohrožena, v CITES je v II.
Rozšíření: Areál rozšíření Kinixys erosa je obrovský, žije na západě a středu Afriky, od Gambie na západě, přes Guineu, Pobřeží slonoviny , Ghanu, Nigérii , Kamerun až po Ugandu na východě.
Popis: Jedná se o největší zástupce rodu Kinixys, kdy průměrná délka dosahuje 30 – 35 cm u samců a 23 – 27 cm u samic, samec je vždy mnohem větší a největší nalezený jedinec měřil 40 cm, samice měří maximálně okolo 28 cm. Jako všechny druhy rodu Kinixys má pohyblivý kloub na karapaxu, který jim umožňuje uzavřít zadní část karapaxu a ukrýt zadní nohy. Tato morfologická zvláštnost se objevuje teprve u dorůstajících zvířat. Jednotlivě se objevují exempláře, kterým tento kloub chybí. Podlouhlý karapax je slabě vyklenutý a zpravidla tmavohnědě zbarvený. Štítky karapaxu jsou tmavě rámované a často mají tmavý, skoro černý střed. Příležitostně se vyskytuje také světlý pruh na bočních štítcích. Přední a zadní okrajové štítky jsou silně zubaté, hrdelní a krční štítky jsou slabě prodlouženy. Plastron je tmavohnědý, částečně světle skvrnitý. Čelní štítky hnědé hlavy jsou často jasně žluté. Nohy a ocas jsou jednobarevně hnědé. Samce lze kromě velikosti, kdy je stejně starý jedinec až o třetinu větší než samice, rozeznat podle konkávního plastronu, delšího a silnějšího ocasu a silně prodloužených hrdelních štítků.
Způsob života: Kinixys erosa obývá vlhké, bažinaté, stále zelené lesy východní Afriky. Zvláštností je , že se často vyskytuje nejen u řek, ale i v nich. Není žádným elegantním plavcem, ale pro potravu se potopí dokonce až na dno mělkých řek a u břehů, kde není taková hloubka. Je všežravcem, žere nejrůznější byliny, zeleninu a ovoce, ale také mršiny, hmyz a další malé živočichy. Samice klade 1 – 5 vajec ve snůšce, zpravidla 3 – 4. Snůšku většinou zahrabe pod listí, nebo do mělkého důlku. Vejce jsou kulatá a celkem velká, měří 35 x 45 mm a váží 17 – 28 g. Délka inkubace je hodně rozdílná a kolísá mezi 110 – 300 dnů, podle podmínek, kde se snůška nachází. Mláďata jsou obvykle jednobarevně hnědá, měří 40 mm a váží 30 g.
Ohrožení: Je ohrožena ničením jejich habitatu, především kácením tropického deštného pralesa a dále je ve velkém sbírána jako potrava domorodců. Jelikož žije na velmi rozsáhlém areálu, moc se o jejím ohrožení neví, ale stavy nejspíš stále klesají a v některých oblastech může být silně ohrožena, v CITES je v II.
Pavel Čermák |