Informace


Jedná se o poměrně plachou želvu, která se přes horké části dne schovává v křovinách a skalních štěrbinách. Dokáže se velmi dobře pohybovat i po příkrých kamenitých stěnách, hlavně díky dlouhým a silným drápům.

 

Rozšíření:
Pochází z nejjižnějšího cípu jižní Afriky. Její oblast rozšíření se táhne od Cape Town na západě po East London na východě a prochází větší částí provincie Cape. Jedná se o oblast s velmi horkým podnebím. H. areolatus můžeme nalézt až do výšky 1300 m.n.m.

Popis:
Jedná se o jednu z nejmenších želv. Je adekvátně přizpůsobená velmi tvrdým životním podmínkám. V mnoha ohledech připomíná M. tornieri. Je zbarvená v odstínech světle až velmi tmavě hnědé, má výrazně vyhloubené švy mezi zádovými štíty krunýře.  Poměrně nápadné jsou její růstové prstence. Carapax je mírně zaoblený a směrem dozadu se rozšiřuje. Nad zadníma nohama se marginální štíty mírně ohýbají nahoru, podobně jako u evropské T. marginata.
Hlava je nápadná, velká, v odstínech žluté až plavě hnědé. Mladá zvířata jsou tmavší. Na všech nohou mají 4 drápy.
Pohlavní dimorphismus není příliš zřetelný, samci nemají vydutý plastron. Nohy jsou poměrně silné, dobře přizpůsobené k hrabání a pohybu v hornatém terénu. Maximální délka je do 12 cm.

Způsob života:
Jedná se o poměrně plachou želvu, která se přes horké části dne schovává v křovinách a skalních štěrbinách. Dokáže se velmi dobře pohybovat i po příkrých kamenitých stěnách, hlavně díky dlouhým a silným drápům. Je býložravá, živí se podobně jako ostatní druhy suchozemských želv bylinami a sušenými travinami. Ovocem jen velmi ojediněle, v jejím životním prostředí se vyskytuje vzácně.
Období páření nastává v průběhu června až ledna a námluvy jsou provázeny tvrdými boji mezi samci. Těm se v této době zbarvují šupiny na hlavě výrazně červeně nebo oranžově.
Samice následně kladou vejce v srpnu až listopadu. Snůška obsahuje 2 až 4 podlouhlá vejce o velikosti cca. 35 x 20 mm. Inkubační doba se řídí klimatickými podmínkami, trvá 5 ale i 10 měsíců. Mláďata se líhnou po deštích, v průběhu března až dubna.

Ohrožení:
Obecně není tato želva příliš ohrožená sběrem. V zajetí se poměrně rychle přizpůsobuje. Nicméně díky své malé velikosti má mnoho nepřátel v podobě pštrosů, paviánů, dravých ptáků a také domestikových prasat a psů. Dochází také k postupné devastaci jejího omezeného životního prostředí, proto se počítá s postupným poklesem její populace. Nutné je provedení odborných studií a ekologie a zavedení cílených ochranných opatření.
Je zařazena v CITES II.

 

Jana Skřivánková, DiS.