Informace

Nejaktivněji se želva hvězdnatá projevuje v monzunovém období, kdy celý den hledá potravu a páří se.

 

Výskyt:

Želva hvězdnatá se vyskytuje v Indii, Srí Lance a jižním Pakistánu. Nemá sice žádné poddruhy, ale protože žije na obrovském území, vytváří 3 zeměpisně odlišné varianty, které se od sebe liší především velikostí a částečně zbarvením a kresbou.

Jsou popsány 3 tzv. formy :

„West Indian form“ – vyskytuje se v jižním Pakistánu a na západě Indie. Želvy z tohoto území  jsou větší,  dosahují  délky 30-35 cm a mjí tmavší vybarvení krunýře.

„South Indian form“ – vyskytuje se v jižní a východní Indii. Želvy jsou menší 20-25 cm a vzor jejich krunýře je velice kontrastní.

„Sri Lanka form“ – žijí skoro na celé Srí Lance. Želvy jsou vzhledem hodně podobné želvám z jižní Indie, jen jsou větší 30-38 cm a mají žluté znaky na krunýři ještě výraznější než želvy z jihu Indie.

 

Biotop:

Biotopem jsou velmi rozdílná území, želvy obývají jak polosuché zalesněné nížiny, tak travnaté pláně, suché křoviny nebo dokonce horké savany. Jsou známé i populace z oblastí s vlhčím podnebím , kde obývá vlhká lesní  území.

Nejaktivněji se želva hvězdnatá projevuje v monzunovém období, kdy celý den hledá potravu a páří se. V horkém období je aktivní jen brzo ráno a navečer, ve zbytku dne se ukrývá  v křovinách a ve vysoké trávě, kde se výborně chrání, díky kresbě krunýře (mimikry).

 

Popis:

Velikost želv se liší podle výskytu, nejčastěji jsou samice velké 26-32 cm a samci 18-24 cm. V dané oblasti je dospělá samice vždy výrazně větší než samec  (asi o třetinu až polovinu). Maximální nalezený jedinec, byla samice ze Srí Lanky, která měřila 38 cm a vážila 7 Kg.

Želva hvězdnatá dostala své jméno podle výrazné kresby ve tvaru hvězd na krunýři. Krunýř má černý podklad, každý ze štítků je ozdobený přibližně osmi světlými – nejčastěji žlutými paprsky, vybíhající ze světlého středu. Tato kresba je velmi výrazná a pokračuje i na plastronu.  Hlava a končetiny jsou žlutohnědé až žlutočerné.  

U dospělých želv jednotlivé štítky vytvářejí hrboly, které se stářím zvětšují a vytvářejí tzv. pyramidy.

Samice jsou vždy výrazně větší a hrbolatější - pohlavně dospívají v 6-7 letech.

U samců je nadocasní štítek silně ohnutý dolů, mají tlustější a delší ocas a jemně konkávní plastron.

 Potrava:
Želvy hvězdnaté se živí v přírodě travinami, v menší míře kaktusy, květinami a ovocem, ale převážně se jedná o suché byliny a traviny. Nepohrdne ani potravou živočišného původu.
V chovu krmíme hlavně rostlinou potravou-  jetel,  jitrocel, listy pampelišek, vojtěška, ptačinec a nejrůznější trávy. V menší míře podáváme zeleninu   okurka, rajče, čínské zelí,mrkev, listy květáku a ředviček) a ovoce (jablko, mandarinka, jahody, mango, kiwi). V zimě nahradíme zelené krmení senem.
Pozor! Poměr zelené složky a ovoce musí být maximálně 85:15 (nejlépe 90:10), jinak želvy trpí průjmy!!!
K potravě přidáváme sépiovou kost, kterou želvy rády okusují a 1x týdně (v zimě 2-3 týdně) sypeme na potravu vitamínový prášek určený pro želvy. V zimě přidáváme do potravy i granule pro želvy.
Mláďata krmíme denně i vícekrát, vždy po malých dávkách. Dospělé stačí krmit větším množstvím potravy 5-6x  týdně.
V chovu nekrmíme živočišnou potravou skoro vůbec, nebo jen velmi, velmi málo.

Chov:
Jedná se o celkem náročnou želvu pro chov a určitě jí nemohou chovat začátečníci. Nejsou vhodné pro společný chov s jinými druhy želv, jsou náchylnější na parazity a nemoci. Želvy nesmíme vystavovat chladu, dlouhodobějšímu vlhku a průvanu.
Důležité pro chov také je, aby se snažil chovatel zjistit původ želv, protože se vyskytují v hodně rozdílných habitatech.
Doporučuje se skupina 2 samci a 2 samice.

Terárium:
Pro dospělý pár se doporučuje min. plocha dna 150x 100 cm. Potřebují prostorné terárium z důvodu rozdílnosti teplot, kde rozdíl mezi teplejší sušší částí a studenější vlhčí částí by měl být 5-10°C, aby si želva mohla vybrat prostředí podle potřeby. V teráriu – v její vlhčí části musí být větší bazének, ale s mělkým dnem, kdy voda nesmí přesahovat pár centimetrů, aby se želva neutopila, protože neumí plavat. Želvy se rády v bazénku koupou a většinou se tam i vyprázdní, proto vodu měníme 1-2 denně, po vyprázdnění nejlépe ihned. Terárium se doporučuje celoskleněné a uzavřené, aby se daly udržet vysoké teploty, na vrchní straně terária mám z poloviny pletivo, kvůli výměně vzduchu a větrání.Světlo:
V sušší části terária mám 1 bodovou  terarijní žárovku 60W ( podle velikosti terária a výšky zavěšení světla, nebo-li vzdálenosti od žárovky ke krunýři želvy můžeme použít i 100W). U 60W bodové žárovky by tato vzdálenost měla být 20-25 cm. U 100W 25 a výše. Dále mám hned vedle UVB žárovku Repti Sun UVB 5.0 Tropical, která je asi 10-15 cm nad krunýřem želvy (tuto žárovku měníme po max. roce (nejlépe po půl roce), protože paprsky UVB klesají po roce až o polovinu!) Obě žárovky svítí na velký placatý kámen , nebo břidlici na které se želvy sluní. Toto místo musí být dost velké, aby se tam všechny chované želvy vlezly. Bodová žárovka svítí denně od 8-19 hodin a UVB od  10-18 hodin.

Teplo a vlhkost:
Želvy vyžadují prostorné terárium, kde v sušší části jsou teploty 28-33°C ( pod světly až 40°C) a v chladnější zóně 23-27°C. Pokles v noci nesmí být pod 21°C, nejlépe v sušší části na 25-27°C a v chladnější na 22-23°C. Vlhkost je přes den 75-80%, v noci 80-92%. Terárium rosíme jen na vlhčí část a 1x denně.
Ven dáváme želvy jen ve velmi teplých dnech ( nad 25°C) a na noc je vždy vracíme do terária. Venku musí mít misku s vodou a úkryt.

Krmení a voda:
Želva pije přímo z bazénku, kde se i ráda koupe a potravu přijímá v keramické  misce ( 20x15 cm), kterou dávám na velký kámen uprostřed terária, aby se zbytky potravy daly hned odebrat. Vodu v bazénku měním 1-2 denně , misku na jídlo odebírám vždy na noc. Z misky odstraním zbytek potravy a misku pořádně umyji vodou. Bazének čistím při každé výměně vody- zubním kartáčkem.

Podestýlka:
Já používám 2 druhy podestýlek, v polovině (sušší) mám směs lignocelu a písku v poměru 4-5:1 (dá se koupit i přímo udělaný terarijní substrát) a v druhé části terária používám jedlovou kůru – Repti Bark od ZOO MED´S. Substrát měním dle znečištění, ale vždy alespoň jednou za půl roku, kůru častěji.

Úkrtyt:
V teráriu mám velký úkryt (domek), který je těžký a želvy s ním nepohnou, dále topný kámen pod žárovkami (zapnutý od 8-21), kameny pod miskou na jídlo a bazénkem, velký mělký bazének. Dále větve a vydlabaný kmen o průměru 25 cm a délce 40 cm, kde želvy rády prolézají a schovávají se. Želvy spí převážně v domku, který je na druhé straně od světel, na substrátu, nebo jen lehce zahrabané v jedlové kůře ( v 80%). Občas spí na topném kameni - který v noci nehřeje (15%), nebo napůl zahrabané v substrátu (5%).

 

Rozmnožování:
V přírodě probíhá páření od června do října, kdy je doba monzunů. Samci jsou v tomto čase agresivnější. Když přijde čas snášení vajec, samice chodí  a hledá správné místo na kladení, které je teplé a vlhké (když není, tak se na půdu vymočí, aby změkla). Potom vyhrabe zadníma nohama jamku asi 10-16 cm hlubokou, kam vejce naklade. Samice má 2-4 snůšky za rok, počet vajec ve snůšce kolísá od 3-10 vajec (nejčastěji jich má 6). Samice v sezóně má maximálně 24 vajec. Vejce jsou podlouhlá a měří na délku 38-52 mm a na šířku 27-39 mm.
Mláďata se líhnou po 100-140 dnech a jsou dlouhá 35-40 mm.
V chovu je pro úspěšný odchov důležité střídání vlhčích a sušších období. Rozmnožení v zajetí není jednoduché, ale při splnění všech podmínek chovu je možné a úspěšné. Vajíčka se inkubují ve vlhkém substrátu (nejlépe vermikulitu), při vlhkosti 90% a teplotě 28-30°CZimování:
Nezimuje, je aktivní po celý rok

Ostatní:
Jedná se o ohrožený druh a je chráněna. Je zařazena do II. Přílohy Washingtonské konvence.
Jsou to hodně citlivé a náročné želvy a měli by je chovat jen zkušení chovatelé s přiměřeným zázemím. Její chov a zvláště odchov není snadný.

 

Pavel Čermák, Karviná