Informace

Želva uhlířská se vymyká běžným pravidlům ve výživě želv a poradí si s rostlinnou stejně jako živočišnou potravou, a také s chovatelskými přehmaty.

 
Výskyt:

Geochelone carbonaria obývá Latinskou Ameriku od Panamy přes Kolumbii, záp. Peru, Bolívii do Venezuely, Trinidad, Guyana, Surinam, Francouzská Guyana, Brazílie, Paraguay, dále některé ostrovy v Malých Antilách: Barbados, Martinique, Gouadeloupe, Antigua a Pannenské ostrovy

 

Biotop:
Vyhýbá se vysokým teplotám, plně aktivní je brzo ráno nebo pozdě večer, při deštích a za měsíčních nocí. Biotopem jsou vlhké travnaté otevřené savany (např. llanos Venezuela), jen během nejsušších měsíců zalézá do lesa.
Geochelone denticulata žije především v tropickém lese, kde se zahrabává do spadlého listí a pod kmeny mrtvých stromů.

 

Popis:
- velikost cca 50 cm, prům. 35 - 45 cm
- karapax silně vyklenutý, oválný, dlouze protažený, černý, uprostřed každého hřbetního a žeberního štítku stejně jako na okrajích marginálií velká žlutá skvrna
- plastron bez intergulárních štítků, žlutý s černými skvrnami
- hlava černá, posetá žlutými a oranžovými skvrnami, některá zvířata s víc žlutou nebo skoro úplně červenou hlavou.
- končetiny mají šupiny krvavě červené, vzácně také žluté šupiny.
Pohlavní rozdíly zřetelné, samci mají hodně konkávní plastron a někteří z populace ze severní části Amazonské pánve můžou mít vyloženě sedlový tvar krunýře. Samice mají plastron vždy plochý.

 

Potrava:
denně: byliny (pampeliška, jetel, jitrocel další), seno, listí, semena, houby,
granule pro želvy (suché i navlhčené), sépiová kost a vaječné skořápky. Přes zimu navíc čínské (pekingské) zelí.
1 x týdně: zelenina a ovoce (jablka, hrušky, okurky, mrkev, maliny, jahody, boruvky, melouny, mango, avokádo, ananas), bílkoviny (dospělé myši, žížaly, plži, hmyz a jiní členovci, kočičí granule v dávce 2,5 g / 1 kg avšak pouze pokud nemají jinou bílkovinnou stravu, jinak nedávat).
Geochelone carbonaria má podstatně kratší celou trávicí soustavu než jiné Geochelone nebo Testuda, což samo o sobě svědčí o skladbě potravy. Podíl živočišných bílkovin a ovoce může být proto větší.

 

Chov:
Jejich chov není příliš náročný, je však důležité želvám poskytnout dostatek tepla, vlhka a prostoru. Při dobré péči velmi rychle rostou, proto opatrně s bílkovinami. V létě v teplém období je velmi vhodný venkovní výběh s úkrytem, na noc vracet želvy do terária (importovaná zvířata a mladé kusy), jinak není problém celoroční chov venku, ideální je termostat v domečku, aby teplota v noci neklesla pod 18°C.

 

Terárium - prostorné vlhké terárium, ideálně s bazénkem na koupání (není podmínkou), ale vždy nádoba s vodou, dbát na čistotu. Mláďata jsou velmi citlivá na sucho, potřebují trvale mírně vlhký biotop.

 

Světlo - bodová žárovka, UV lampa Osram Ultra-Vitalux ve vzdálenosti cca 50 cm (min 35 cm), svítíme 3 x 1 hodinu denně (pokud není venkovní chov), zářivky se spektrem denního světla.

 

Teplo - teploty 26-28°C s možností místního ohřevu pod žárovkou na 40°C. Noční pokles na cca 23°C. Důležitá jsou i stinná místa. Svítíme 12 hodin.
Pokud má dospělá želva možnost se na noc zahrabat do vlhkých hoblin, snáší při venkovním výběhu běžnou vlhkost vzduchu našeho pásma, v teráriu jí ale svědčí vyšší vlhkost cca 90%.
Vyhýbá se přímému slunečnímu žáru a vysokým teplotám přes den. Dává přednost stinnému vlhkému biotopu, s oblibou se zahrabává.

 

Krmení - miska na vodu, vhodné jsou široké misky používané pro vyvolávání fotografií s výškou hladiny tak, aby se želva neutopila, miska na jídlo. Želvy mají velkou spotřebu vody, pijí denně a velmi rády se koupají.

Podestýlka - ideální substrát jsou hobliny, případně pro dekoraci směs ornice s pískem, na povrchu např. bukové listí

 

Úkryt z pevného materiálu zabezpečený proti posunutí a umistěný v opačném rohu než bodová žárovka, prolézačky (třeba z kmenů atd.), plochý kámen pod bodovou žárovkou.

 

Rozmnožování:
Rozmnožuje se během celého roku, ve velikosti kolem 25 cm. Při zásnubním chování vzbuzuje samec zájem samice kývavými pohyby hlavy a aby ji zastavil, vráží do ní krunýřem a kouše ji do končetin i do hlavy. Během toho vydává dobře slyšitelné zvuky. Během námluv se mohou samci tvrdě napadat.
Samice klade 2 - 15 vajec, v několika snůškách během pár týdnů, za rok 4 - 7 snůšek. Při teplotě 28 - 30°C na vermikulitu trvá inkubace 100 - 180 dnů a mláďata měří cca 49 mm. Karapax mláďat je hnědý s velkými žlutými skvrnami, končetiny a hlava jsou zbarveny stejně jako u dospělých. Karapax je skoro kulatý a protahuje se teprve s přibývajícím věkem.

 

Zimování:
nezimuje, zachovává aktivitu

 

Ostatní:
Ochrana druhu - Geochelone carbonaria je zařazena do II. Přílohy Washingtonské konvence. Je však pravidelně nadměrně lovena pro potravu, její počty zatím moc neklesají. Mnoho želv také zahyne při vypalování lesů.

 

 

Rozlišení pohlaví u Geochelone carbonaria

 


Rozlišení
Geochelone denticulata a Geochelone carbonaria

nohy jsou oranžovohnědé

nohy jsou všeobecně červené(někdy ovšem můžou být oranžové nebo odstín mezi červenou a oranžovou) 

světle hnědý karapax se světlejšími žlutohnědými skvrnami na každém štítku

černý karapax se žlutými skvrnami

pouze jeden pár prefrontálních šupin

ocas samců je mnohem tlustší a víc zploštělý

karapax starých samců je jasně delší než u G.carbonaria a nikdy nemá sedlový tvar

iguinální štítek plastronu je podstatně větší (až o 200%)

první marginály zoubkované

první marginály bez zoubkování

málo znatelné přírůstky na štítcích

znatelné přírůstky na štítcích

velikost až 70 cm

velikost do 50 cm

jižní Kolumbie (nevyskytuje se na severu), Venezuela, Trinidad, Guyana, Surinam, Francouzská Guyana, Peru a Brazílie, zcela chybí od Paraguaye

stejný výskyt včetně celé Kolumbie a Paraguaye, v Peru se vyskytuje pouze v západní části


 

Rozkrmení importů z přírody

0/ rozmyslet si, zda chcete podporovat sběr želv v přírodě, pokud ano, pak následuje:

1/ vyšetření trusu na parazity, příp. stěry na plísně apod.

2/ pořádně želvu vykoupat, nechat dostatečně napít a vyprázdnit

3/ zajistit dostatečně velké terárium, teplo, vlhko, substrát nejlépe bukové či dubové listí, UV záření (Osram) a klid (sledování nejlépe přes kameru)

4/ krmení v barvě červené a žluté (rajče, melouny, banán, mrkev, dýně,...), dále květy, ibišek (květy i listy), samozřejmostí je pampeliška, jitrocel, jetel, granule Reptilix. Nám se osvědčila rozmražená Baby karotka.

5/ živočišná potrava - naporcovaná myš, maso, plži, žížaly, cvrčci, sarančata, Zophobas, mouční červi), dokonce může zabrat např. psí trus

6/ pokud nic nezabírá, alespoň ve vodě rozpustit Glukopur

7/ řešením můžou být kapky na podporu chuti a trávení

8/ zapisovat průběh a podanou stravu, včetně projevů a reakcí želvy