Želva zelenavá - albinotická forma


Testudo hermanni boettgeri - želva zelenavá, albino. Fotky tohoto krásného samce nám zaslala Jitka.




V roce 2003 jsem v srpnu ve výběhu mé skupiny Testudo hermanni boettgeri - želva zelenavá našla milé překvapení, mládě albína. Pokud  vypátrám vajíčka, ukládám je do inkubátoru, ale často se stane, že mi některá snůška unikne. Vylíhnutí albína se mi nestalo nikdy před tím ani nikdy potom, takže podle mého názoru je to geneticka mutace (náhoda) a moje skupina není nosič tohoto genu. Zajímavé je, že ve stejném roce se narodilo albinotické mládě i mému známému, který bydlí 10 km ode mě, taktéž mimo inkubátor. Jeho mládě bohužel zemřelo několik dní po vylíhnutí. Ani on neměl nikdy předtím ani potom případ albinotického mláděte.








Snažila jsem se mládě nevystavovat moc slunci, první dva roky jsem ho ze strachu, aby mi neumřelo neukládala do zimního spánku. Potom jsem jej dávala do krátkého letarga asi dva měsíce, tuto zimu prodělal poprvé celý kompletní zimní spánek.














Před třemi lety (2007) jsem vybrala tři samice a izolovala je od samců, abych měla jistotu při případném spáření s albinem, že všechna mláďata jsou jeho. Vloni (2009) mi nejmladší samice snesla 10 vajec o dvou snůškách a narodilo se osm mláďat, jedno mi bohužel zabila straka. 





Mláďata jsou barevné fotokopie matky, ale jsou nosiči albinotického genu, tzv. heterozygoti. Matku heterozygotů mi před pěti lety daroval můj známý jako čtyřletou s vážným poraněním krunýře, protože se mu připletla pod sekačku, když sekal trávník a nevěděl, co s ní. Kvůli jejím vážným poraněním byla držena v izolaci a tak se nikdy nespářila s jiným samcem, proto jsem ji vybrala jako nevěstu k albínovi .

 

Sondovala jsem jestli někdo jiný v Evropě má reproduktivního jedince albinotické formy Testudo hermanni, ale nikoho konkrétního jsem nenašla. Občas se někomu narodí, ale uhynou dřív, než se stačí rozmnožit. Jestli o někom víte, dejte prosím vědět přes Světželv.

Jitka Vidláková - Totti