Želva chilská pampová - raritní odchov


Přinášíme Vám aktualizovanou fotoreportáž o odchovu mláděte želvy chilské (Chelonoidis chilensis).

 V pondělí 29. března 2010 se v inkubátoru v teráriích ZOO Zlín vylíhlo první mládě želvy chilské (Chelonoidis chilensis). Jedná se o první mládě želvy chilské nejen v historii zlínské zoo, ale také v rámci všech evropských zoo.


Přirozeným domovem želv chilských jsou velmi nehostinné pouštní oblasti Argentiny a Paraquaye, tzv. chaco (odtud pochází také anglický název těchto želv – Chaco tortoise).


„V terarijních kolekcí evropských zoo se s ní setkáme jen zřídka a odchov patří mezi výjimečné události, zejména pak v Evropě," řekl zoolog Pavel Shromáždil.

„Chov želv chilských v ZOO Zlín započal v dubnu 2007, kdy jsme získali skupinu těchto želv z jihoamerické ZOO Santiago de Chile, která chová pravděpodobně největší skupinu želv chilských na světě.


Již během prvního roku jsme u želv zaznamenali snůšky vajec, která jsou obvykle jen dvě v jedné snůšce a jsou, jak bývá u želv zvykem, čistě bílá. Bohužel jsme v této době teprve získávali zkušenosti s tím, jak vlastně vejce inkubovat, aby v nich probíhal správný embryonální vývoj. Vůbec celková doba inkubace vajec (tedy vývoj zárodku ve vejci) je u tohoto druhu želvy nezvykle dlouhá a může trvat až 18 měsíců.V našich podmínkách jsme nakonec zjistili, že je nutné vejce v průběhu inkubace vyjmout z líhně a vystavit je zhruba dvouměsíční klidové fázi při okolní teplotě cca 8-12 oC. Po této pauze vejce opět vkládáme do líhně, kde se teplota během dne mění a její hodnoty kolísají v rozmezí od 22 do 29 oC," upřesnil Shromáždil.


Teprve při tomto „druhém“ nasazení do líhně se případné embryo ve vejci začne vyvíjet. Samička želvy chilské snesla vajíčko 15. července 2009, po výše uvedeném postupu inkubace došlo 29. března, tedy po 258 dnech, k úspěšnému odlíhnutí mláděte.


V inkubátoru máme umístěna ještě další tři vejce od stejné samice. Pořád tedy zůstává velmi reálná naděje na opětovný chovatelský úspěch u želv chilských.


Pevně věříme, že tímto úspěšným odlíhnutím a samozřejmě následným odchovem přispějeme k udržení chovu tohoto bezesporu zajímavého druhu jihoamerické suchozemské želvy.


Malá želvička zůstává prozatím v chovatelském zázemí, dospělé želvy chilské však návštěvníci uvidí v jihoamerické oblasti zoo poblíž expozice tapírů a mravenečníků.FOTOGALERII CHOVNÉ SKUPINY NALEZNETE
ZDE.


Text: webová prezentace ZOO Zlín 
Foto: SvětŽelv a Bohuslav Starý